Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach świątecznego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Rok 2021 był przepełniony niepewnością i jednocześnie nadzieją, że sytuacja na świecie szybko wróci do normy i powróci znana nam rzeczywistość. Z tą nadzieją wchodzimy w 2022 rok, w którym zaplanowano ponownie, odwołany z powodu pandemii, jubileusz działalności PTTD, który ma się odbyć 19-22 maja w Augustowie. Więcej o samym wydarzeniu oraz misji PTTD możecie Państwo przeczytać w dziale Informacje ze stowarzyszeń.
Bieżący numer obfituje w tematykę ortodontyczną. Znajdziecie w nim Państwo materiał dotyczący wykonania i zastosowania sprężyny Shoulder Spring, jak również pierwszą część artykułu na temat konstrukcji protez dziecięcych z wykorzystaniem śrub ortodontycznych. Warto zapoznać się także z materiałem dotyczącym wyboru odpowiedniego cyrkonu przy wykonywaniu prac protetycznych. Z okazji zbliżających się świąt pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim zdrowia i spokoju, abyśmy mogli spędzić ten magiczny czas w gronie najbliższych, a 2022 rok obfitował w sukcesy zawodowe i prywatne.
Artykuł przedstawia możliwości leczenia hipodoncji w różnych grupach wiekowych z wykorzystaniem uzupełnień protetycznych. Autorzy pracy skupiają się na postępowaniu protetycznym w przypadku występowania hipodoncji u osób młodocianych. Omówione zostało leczenie protetyczne opierające się na stosowaniu protez dziecięcych, mostów protetycznych i wszczepów śródkostnych.
Materiały cyrkonowe są podstawą wykonania wielu prac protetycznych. Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego cyrkonu.
Pacjent powinien brać udział w procesie tworzenia uzupełnienia protetycznego. Umożliwia mu to m.in. procedura cyfrowa, dzięki której ma on możliwość ingerowania w projekt (Smile Creator – Exocad).
Postęp technologiczny wpływa na większy wybór metod leczenia i materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej. Lekarz dentysta powinien pamiętać o potencjale alergennym materiałów podstawowych, z których są wykonywane uzupełnienia protetyczne, ale też materiałów pomocniczych, które, mimo krótkiego kontaktu z tkankami pacjenta, mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Istotne jest także zwrócenie uwagi na alergie zawodowe, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój kariery lekarzy dentystów czy techników dentystycznych.
Artykuł prezentuje, w jaki sposób cyfrowo zaprojektować szablon do miniimplantów oraz aparat typu Beneslider.
W ostatnich latach oprócz tradycyjnych stałych aparatów ortodontycznych wykonanych z metalu lub ceramiki pojawiły się szyny z tworzyw sztucznych. Artykuł opisuje urządzenie do wspomagania efektywności pracy z szynami ortodontycznymi.
Zatrzymane kły są powszechną nieprawidłowością dotyczącą wyrzynania zębów. Istnieje wiele metod służących sprowadzaniu zatrzymanych kłów. Jedną z nich jest zastosowanie Shoulder Spring, która dzięki specjalnej konstrukcji zapewnia skuteczną metodę leczenia. Sprężyna jest zakotwiona na zębach bocznych, nie obciąża bocznego zęba siecznego, co zmniejsza ryzyko resorpcji jego korzenia i niezamierzonego dopodniebienngo torku korony. Działa ona ze stałą siłą na zatrzymany ząb, jest stosunkowo łatwa i tania w wykonaniu. Shoulder Spring może być z powodzeniem stosowana u pacjentów z problemem zatrzymanych kłów w szczęce na podniebieniu.
W publikacji scharakteryzowano ruchome uzupełnienia protetyczne odpowiednie dla pacjentów w wieku rozwojowym oraz omówiono wykorzystywane w ich konstrukcji elementy składowe. Podkreślono rolę śrub ortodontycznych w leczeniu wad zgryzu u dzieci. Stanowią one skuteczny element aparatów zdejmowanych pozwalający na osiągnięcie bardzo dobrych wyników rehabilitacji narządu żucia pacjenta. Dzięki ich zastosowaniu w odpowiednim czasie istnieje możliwość uniknięcia lub uproszczenia późniejszych etapów leczenia ortodontycznego. Celem pracy jest poszerzenie wiedzy na ten temat i uświadomienie korzyści związanych z podjęciem jak najwcześniejszego leczenia uzupełniania braków zębowych u pacjentów w wieku rozwojowym.
Dentamed 2021 we Wrocławiu – ostatnie targi tej jesieni